ŠACHOVÝ KLUB VIKTORIA ŽIŽKOV

Salonek Shell, EA Hotel Populus  HOME  U Staré cihelny 2182/11, Praha 3

DRUŽSTVA || SOUPISKY || DIAGRAMY || PŘEBOR || MEMORIÁL || KROUŽEK
ČLENOVÉ || DOKUMENTY || ELO || ÚSPĚCHY || TURNAJE || AKCE || NÁSTĚNKA || KONTAKT

Viktoria Žižkov A 2003/2004

2. LIGA (10. KOLO): VIKTORIA ŽIŽKOV - SPARTAK VRCHLABÍ 4:4

Utkání začalo se zpožděním, protože v hrací místnosti nebyl dostatečný počet hostů. Nastoupili jsme v sestavě Táborský - Klicnar - Vedral - Jandečka - Burdík - Koubek - Koubek - Vohnout. Soupeři chvíli protestovali, že soupisku odevzdali včas, ale rozhodčí Jakuš tvrdil, že když se kapitána ptal, zda již nastupují, tak dostal odpověď, že ještě čekají. Jelikož byla soupiska již odevzdaná a v jednu chvíli bylo soupeřů v místnosti pět, dalo by se zpochybnit jeho rozhodnutí posunout Vrchlabí čas o 15 minut na všech šachovnicích.  Na všech šachovnicích se rozehrály zajímavé pozice. Po dvou hodinách - Rosťa Táborský stál lépe, Martin Klicnar měl asi vyrovnanou pozici po divokém zahájení, Olda Vedral stál jasně lépe, Tomáš Jandečka hrál zajímavou pozici přibližně vyrovnanou, Luboš Burdík stál lépe, Vašek Koubek hrál divoké zahájení, Vašík stál trochu lépe, Pavel stál hůř a velmi pasivně.

Jako první se zaskvěl Luboš, který nekompromisně potrestal špatnou hru soupeře, který nechal krále v centru a jeho pozice byla plná děr. Obsadil dlouhou diagonálu a1-h8 a zadul mohutný vítr asi jako všude ve střední Evropě. Ještě si drze sebral pěšce na a7 a pak vyhnal černého krále na procházku a na dámském křídle vytvořil matovou síť, která soupeře donutila kapitulovat - 1:0. Jako druhý skončil Vašek Koubek, který obětoval jezdce, ale přehlédl napadení dámy, takže nemohl zaútočit podle svých představ. Pozice však byla nadále velmi ostrá a soupeř figuru vrátil, aby mohl udělat alespoň dlouhou rochádu a mít nějaké pěšce navíc. Nakonec ale přišel další taktický obrat a bylo vymalováno. Ještě chvíli zkoušel Vašek nachytat soupeře bez dámy, ale brzy musel vzdát - 1:1. Mezitím se do vyhrané pozice dostal Olda a taky Rosťa mířil k zisku bodu. Pavel se bránil nejprve celkem úspěšně, když soupeř asi až příliš vysunul do útoku svou dámu, což pomohlo získat pár temp, ale vedlo to jen k výměně jezdců a tlak po b-sloupci stále trval. Když už si černý začal myslet, že by se mohl vymanit, zjistil, že se mu již nepovede pochránit po třetí napadeného střelce na b7 (stálo ho to 10 minut) a zoufalý pokus o přiostření pozice již s minutou na deset tahů k ničemu nevedl a bílý po sedmé řadě hrozil nekrytelným matem - 1:2. Martin Klicnar dostal nabídku remízy, pozice spěla do koncovky, ve které by měl dvojici střelců, ale vůbec nebyla jednoduchá. Stav okolních partií nám vcelku nahrával, takže se zdálo, že by Martinova remíza mohla stačit na celkouvou výhru. Martin ještě chvíli zvažoval, ale měl již časovou tíseň a tak souhlasil s dělbou bodu - 1,5 : 2,5. Časové tísně: Rosťa měl asi minutu proti deseti, dobrou hrou získal pěšce a spěl do koncovky, ale nedostatek času ho připravil o klid a věžovka byla sice lepší, ale je otázkou, zda vůbec ještě i vyhraná. Olda v časové nouzi obětoval kvalitu, aby udržel útok, ale zřejmě nekorektně. Jeho aktivní pozice však vydržela a po časovce měl stále útok na královském křídle a postouplé střední pěšce a d-pěšec nakonec zajistil výhru 2,5 : 2,5. Tomáše soupeř přehrál a do koncovky šel s větší šancí na bod. Ovšem Tomáš nedává nikdy nic zadarmo a když ztrácel pěšce, protlačil svého b-pěšce až na druhou řadu, kde za něj získal figuru. Tři centrální spojení pěšci spolu s věží však zatlačili černého krále a věž se střelcem neměli jak oponovat, ani výměna věží by nepomohla 2,5 : 3,5.  Vašík Koubek pokračoval ve výborných výkonech za áčko! Ještě před časovou kontrolou odrazili útok černého na královském křídle při nesterjných rošádách a pozičně stál jasně lépe. V koncovce pak již mohl počítat s pěšcem navíc a bez problému získal dalšího a bezpečně (již po čtvrté) vyhrál 3,5 : 3,5. Téměř současně remizoval Rosťa, když sice protlačil a-pěšce do dámy, ale s minutou v náhlé smrti se koncovka dáma proti věži vyhrává těžko 4:4.

Táborský - Juptner 1/2, Klicnar - Hála 1/2, Vedral - Štursa  1:0, Jandečka - Špaček 0:1, Burdík - Chalupecký 1:0, Koubek - Buchar 0:1, Koubek - Tejkal 1:0, Vohnout - Steiner 0:1